formy aktywności

REHABILITACJA

Rehabilitacja to złożony proces społeczno-medyczny, który ma na celu umożliwienie mieszkańcom Domu odzyskanie jak największej sprawności ruchowej. Oparta jest o podejście indywidualne, dostosowane do każdego mieszkańca. Prowadzone są również zajęcia grupowe, w których mieszkańcy wspólnie dbają o ruch i aktywność fizyczną. Wykwalifikowany zespół fizjoterapeutów wspierany przez podmioty zewnętrzne świadczące usługi rehabilitacyjne. Dla mieszkańców mniej sprawnych pod kątem lokomocji, prowadzona jest rehabilitacja przyłóżkowa.

WYPOSAŻENIE SALI REHABILITACYJNEJ

rowerk i bieżnia w sali rehablilitacyjnej

  • światłolecznictwo: lampa SOLUX, lampa BIOPTRON, lampa BIO-V
  • elektrolecznictwo: jonoforeza
  • ultradźwięki
  • pole magnetyczne
  • elektrostymulacja
  • rowerki rehabilitacyjne
  • bieżnia elektryczna
  • dyski sensomotoryczne
  • drabinka do reedukacji chodu
  • materac wibracyjny do masażu ciała

KINEZYTERAPIA

Głównym celem usprawniania jest skrócenie do minimum pobytu w łóżku oraz jak najszybsze usamodzielnienie, szczególnie w zakresie samoobsługi i lokomocji. W zakresie unieruchomienia chorego w łóżku dominuje kinezyterapia przyłóżkowa. Obejmuje wszystkie lecznicze oddziaływania ruchu w celu utrzymania pełnego zakresu w stawach, zwiększenia siły mięśniowej w obrębie kończyn i tułowia, zapobiegania powikłaniom krążeniowo-oddechowym poprzez ćwiczenia oddechowe. W skład kinezyterapii wchodzą również spacery, które intensywniej można realizować wiosną i latem w parkach, czy ogródkach przyległych do Domu. Bardzo ważne w usprawnianiu jest też organizowanie wycieczek, wyjazdów oraz innych imprez rekreacyjnych (wyjście do teatru, kina itp.). Takie przedsięwzięcia motywują mieszkańców do zadbania o swój wygląd, fryzurę i strój. Jest to pewnego rodzaju działanie rehabilitacyjne mające na celu przekonanie, że w starszym wieku można też być atrakcyjnym.

FIZYKOTERAPIA

Integralną częścią umożliwiającą naszym mieszkańcom powrót do sprawności jest również fizykoterapia. Ma ona na celu łagodzenie dolegliwości spowodowanych chorobami, ograniczenie zaburzeń związanych z niedomaganiem organizmu.

mieszkańcy ćwiczący na rowerku i bieżni

Wszystkie zabiegi kinezyterapeutyczne i fizykoterapeutyczne realizuje się wyłącznie na zlecenie lekarza.

TERAPIA ZAJĘCIOWA

Terapia zajęciowa to usprawnienie za pomocą określonych czynności o charakterze zajęć fizycznych lub umysłowych, które mają na celu przywrócenie choremu możliwie pełnej sprawności fizycznej i psychicznej. Jest działaniem wielokierunkowym w dużej mierze opartym na wykorzystaniu tkwiącego w każdym człowieku potencjału rozwojowego mającego źródło w pierwotnych siłach witalnych organizmu, niezależnie od stopnia niesprawności. Terapia zajęciowa z punktu widzenia mieszkańca domu pomocy społecznej ma na celu usprawnienie fizyczne oraz psychicznie.

Usprawnienie fizyczne polega na połączeniu zajęć terapeutycznych z rehabilitacją w celu umożliwienia zachowania sprawności fizycznej, pozwalającej na samodzielne wykonywanie w miarę prostych czynności. Mieszkańcy uczestnicząc np. w zajęciach plastycznych odprężają się i jednocześnie ćwiczą sprawność manualną rąk. Zajęcia muzyczne poprawiają im nastrój oraz samopoczucie.

Usprawnienie psychiczne ma na celu przywrócenie danej osobie umiejętności nawiązywania kontaktów interpersonalnych oraz dostosowanie się do środowiska, w którym obecnie przyszło jej żyć. Odpowiednio dobrana terapia działa na mieszkańca uspokajająco, jak również kieruje jego myśli z choroby na wykonywaną czynność.

mieszkańcy podczas terapii zajęciowej

ZAJĘCIA PLASTYCZNE

Zajęcia typu malowanie, rysowanie, wydzieranie, ceramika, modelowanie mają na celu umożliwienie wyrażania tych uczuć, które trudno wyrazić słowami oraz odreagowanie emocji i napięć. Zajęcia prowadzone są grupowo lub indywidualnie. Przykładem zajęć plastycznych jest np. wykonywanie pudełek o różnych kształtach, przeznaczonych do pakowania prezentów bądź wykonywanie ozdób choinkowych.

ARTETERAPIA

Jest to terapia przez sztukę, spełniająca ogromną rolę kompensacyjną wyzwalając aktywność twórczą, wyrównując braki i ograniczenia psychofizyczne. Pozwala zaakceptować siebie i innych. Przede wszystkim wzbogaca życie człowieka niepełnosprawnego nadając mu sens. Celem nadrzędnym arteterapii, która obejmuje różne dziedziny życia, w tym także aspekty medyczne, jest zwalczanie skutków choroby. Może ona również zapobiegać jej powstaniu bądź pomagać w jej przezwyciężaniu. Arteterapia pozwala poznać mocne i słabe strony mieszkańca: jego lęki, problemy, braki, frustracje, chroni przed apatią i utratą inicjatywy, izolacją społeczną, obojętnością. W ramach zajęć mieszkańcy tworzą prace techniką collage, witraże, kompozycje z suszu, robótki ręczne itp.

Grupa starszych osób siedzi przy stole. Kobiety i mężczyźni malują jajka wielkanocne.
Grupa starszych osób siedzi przy stole. Kobiety i mężczyźni malują jajka wielkanocne.
Dwóch seniorów siedzi przy stole. Pan trzyma piękne kwiaty zrobione z papieru i uroczo podarowuje je kobiecie obok. Kobieta przyjmuje bukiet i promiennie się uśmiecha.
Dwóch seniorów siedzi przy stole. Pan trzyma piękne kwiaty zrobione z papieru i uroczo podarowuje je kobiecie obok. Kobieta przyjmuje bukiet i promiennie się uśmiecha.

MUZYKOTERAPIA

Forma psychoterapii, która wykorzystuje muzykę i jej elementy jako środki stymulacji i ekspresji emocjonalnej oraz komunikacji niewerbalnej w procesie diagnozy, leczenia i rozwoju osobowości człowieka. Jest swoistą metodą terapeutyczną wykorzystującą wieloraki wpływ muzyki na psychosomatyczny ustrój człowieka.Muzykoterapię wykorzystuje się w celu:

  • ujawnienia i rozładowania zablokowanych emocji i napięć
    poprawy komunikacji
  • odpoczynku i relaksacji
  • uwrażliwienia na muzykę i przyrodę
  • wzmacniania i ułatwienia rehabilitacji, procesu leczenia
  • poprawy kondycji psychofizycznej, wzrostu pozytywnego nastawienia do życia i sił witalnych

W ramach muzykoterapii raz w tygodniu odbywa się SPOTKANIE Z MUZYKĄ w czasie której mieszkańcy mogą słuchać muzyki i śpiewać specjalnie dobrane dla nich utwory muzyki rozrywkowej i poważnej.Ponadto dzięki współpracy z Akademią Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach mieszkańcy mogą jeszcze aktywniej uczestniczyć w zajęciach korzystając z instrumentów muzycznych.

LOGOTERAPIA

Forma terapii skupiająca się na umożliwieniu poznania i akceptacji siebie oraz swojego znaczenia jako części pewnej całości, w tym realnego świata, w którym musimy funkcjonować. W ramach zajęć pracownicy prowadzą z mieszkańcami rozmowy na tematy dotyczące sfery duchowej, poruszające problem sensu życia, wiary, istnienia Boga. Ponadto mieszkańcy mogą oglądać filmy o tematyce religijnej.

KULINOTERAPIA

Praktyczne zajęcia grupowe, które rozwijają zainteresowania oraz  umiejętności kulinarne. Kulinoterapia jest również nauką czynności życia codziennego, zwiększa samodzielność i zaradność życiową naszych mieszkańców. Tematyka zajęć obejmuje również poznawanie ilości składników w posiłkach oraz odpowiednie pory spożywania, które mają wpływ na utrzymanie organizmu w optymalnym zdrowiu i aktywności.

KLUB MAJSTERKOWICZA DLA MĘŻCZYZN

Zajęcia umożliwiają wzrost lub poprawę  sprawności motoryki małej. Poprzez wykonywanie prac typowo męskich, technicznych wzrasta samoocena oraz samorealizacja. Spotkania sprzyjają również rozwijaniu uzdolnień i kształtowaniu relacji koleżeńskich.

SALONIK URODY DLA KOBIET

Forma terapii skierowana na kształtowanie nawyków dbania o estetykę i wygląd zewnętrzny. Spotkania dla kobiet wpływają korzystnie na samoocenę i pozwalają utrzymać atrakcyjny wygląd zewnętrzny.

CHOREOTERAPIA

Choreoterapia to forma terapii, która wykorzystuje ruch i taniec jako narzędzia do uzyskania różnorodnych korzyści dla naszego ciała i umysłu. Przez połączenie elementów sztuki i terapii, choreoterapia ma na celu zwiększenie świadomości własnego ciała, zachowanie dobrej formy psychofizycznej oraz wzmocnienie pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Seniorzy trzymają się za ręce i tańczą z radością. W tle możemy zobaczyć starszego mężczyznę tańczącego z uśmiechniętą kobietą na wózku.
Seniorzy trzymają się za ręce i tańczą z radością. W tle możemy zobaczyć starszego mężczyznę tańczącego z uśmiechniętą kobietą na wózku.

TEATROTERAPIA

Terapia, która wykorzystuje techniki teatralne i sztukę aktorską w celu wspierania rozwoju osobistego, emocjonalnego i społecznego. Teatroterapia daje ludziom możliwość wyrażania swoich emocji i doświadczeń w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku. Poprzez granie ról i eksperymentowanie z różnymi zachowaniami, uczestnicy mogą odkrywać i zrozumieć swoje emocje w sposób bardziej kompleksowy.

ARTRETERAPIA

Arteterapia wykorzystuje podczas zajęć potencjał całego ciała, uwalniając ekspresje, wyobraźnie co pozwala uwolnić emocje podczas aktywności takich jak malowanie palcami, decoupage, masy plastyczne, zdobnictwo, quilling, origami modułowe, papieroplastyka.

LUDOTERAPIA

Forma terapii, która wykorzystuje gry i zabawy w celu poprawy zdolności manualnych, i poznawczych osób starszych. Zabawy mogą mieć różne formy, takie jak zagadki, łamigłówki, gry logiczne, gry strategiczne, gry zręcznościowe, quizy czy pamięciowe.

FILMOTERAPIA

Terapia, która wykorzystuje seanse filmowe jako narzędzie do poprawy jakości życia osób starszych pod względem emocjonalnym i społecznym. Filmoterapia realizowana w grupach pozwala seniorom angażować się w dyskusje na temat oglądanych filmów. Przyczynia się to do tworzenia więzi społecznych oraz zachęca do refleksji nad różnymi aspektami życia. Oczywiście, filmy mogą po prostu dostarczać rozrywki i relaksu seniorom.

Mieszkańcy grający w szachy

Terapia zajęciowa daje każdemu mieszkańcowi Domu szansę wyrażania siebie w dostępnej i indywidualnej formie, określonej jego możliwościami i zainteresowaniami.

WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE

gabinet psychologiczny

Mieszkańcy mają możliwość kontaktu z psychologiem, którego głównym zadaniem jest udzielanie niezbędnego wsparcia w przeżywanych trudnościach. Szczera rozmowa, a także zrozumienie i życzliwość, zapewniane przez psychologa, są dla przebywających tu osób pomocą w codziennym życiu.

Oprócz rozmów indywidualnych na terenie Domu regularnie odbywają się również:

  • zajęcia psychoedukacyjne
  • zajęcia integracyjne
  • treningi funkcji poznawczych
  • treningi kreatywności

IMPREZY KULTURALNO-OŚWIATOWE I WYCIECZKI

W ramach działalności kulturalno-oświatowej organizowane są:

WYJAZDY

  • rekreacyjne (kino, teatr)
  • turystyczne

UROCZYSTOŚCI

  • święta (Wigilia, Śniadanie Wielkanocne)
  • okazjonalne (urodziny, imieniny)

SPOTKANIA INTEGRACYJNE

  • konkursy
  • zabawy (karnawałowe, andrzejkowe)

Kilka razy w roku mieszkańcy wyjeżdżają na wycieczki jednodniowe do Częstochowy, Pszczyny, Bazyliki w Katowicach-Panewnikach, do Wisły na Tydzień Kultury Beskidzkiej, na Festiwal Zespołów Artystycznych Domów Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej.

wigilia 2014 dogoterapia

Utrzymujemy stały kontakt z takimi instytucjami jak:

  • Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
  • Chrześcijański Ruch Focolarii
  • Zespół Szkół Odzieżowych i Ogólnokształcących im. Zofii Kossak w Katowicach
  • Przedszkole nr 2 w Katowicach
  • Przedszkole nr 3 w Katowicach

Nasi mieszkańcy jeżdżą na zabawy karnawałowe i andrzejkowe, a także spotkania przy ognisku do zaprzyjaźnionych Domów Pomocy Społecznej w Katowicach, Chorzowie i Gorzycach.

POTRZEBY DUCHOWE

Raz w tygodniu – w niedzielę – w naszym Domu przebywa kapłan, który odprawia w kaplicy mszę świętą oraz roznosi komunię świętą mieszkańcom, którzy ze względu na stan zdrowia pozostają w pokojach. Ponadto kapłan służy rozmową i wsparciem duchownym. Posługę mieszkańcom składają również nadzwyczajni szafarze komunii świętej. Mieszkańcy mają możliwość uczestniczenia we wszystkich nabożeństwach modlitewnych oraz korzystania z sakramentów świętych.

nasza kaplica